Answer:
How do you solve #2sin^2x+3sinx+1=0# and find all solutions in the interval #[0,2pi)#?
Trigonometry Trigonometric Identities and Equations Solving Trigonometric Equations
Answer:
Explanation:
We may identify this as a quadratic equation in #sinx# and factorise it as a trinomial to obtain the solutions as
#(2sinx+1)(sinx+1)=0##thereforesinx=-1/2 or sinx=-1##therefore x= (7pi)/6 or (11pi)/6 or (3pi)/2#The scale of a map says that 4 cm represents 5 km.
Part A: What distance on the map (in centimeters) does an actual distance of 4 kilometers represent?
____ centimeters
Part B: What is the actual number of kilometers represented by 5 centimeters on the map?
____ kilometres
Español
La escala de un mapa dice que 4 cm representan 5 km.
Parte A: ¿Qué distancia en el mapa (en centímetros) representa una distancia real de 4 kilómetros?
____ centímetros
Parte B: ¿Cuál es el número real de kilómetros representado por 5 centímetros en el mapa?
____ kilómetros
Answer:
Part A:3.2
Part B:6.25
Step-by-step explanation:
Map:Actual
4cm:5km
1cm:1.25cm
Part A:
?cm:4km
3.2cm:4km
Part B:
5cm:?km
5cm:6.25km
Help me to do this question plz plz plz
I will make you as brainlist plz
Answer:
1. 5
2. 12
3. a. 12
3. b. 18
Step-by-step explanation:
1. 50 - 45 = 5.
2. 26 - 18 = 8. 30 - 18 = 12. 12 + 8 = 20. 20 + 18 = 38. 50 - 38 = 12.
3. a. 24 - 12 = 12.
4. 40 - 12 = 28. 24 - 12 = 12. 28 + 12 + 12 = 52. 70 - 52 = 18.
Find the values of x and y.
Answer:
x = 24
y = 59
Step-by-step explanation:
To solve for x, we can say that;
(5x) + (2x + 12) = 180
7x + 12 = 180
7x = 180 - 12
7x = 168
x = 168 / 7
x = 24
To solve fore y, we can say that;
(3y) + (y - 56) = 180
4y - 56 = 180
4y = 180 + 56
4y = 236
y = 236 / 4
y = 59
Hope this helps!
Would you rather be reborn into the past or future? Why?
Would you rather go into the past and meet your ancestors or go into the future and meet your great-great grandchildren? Why?
Would you rather have a rewind button or a pause button on your life? Why?
(I'm aware that this isn't a mathematical question, this is simply just for fun:)
Answer:
Future just cause I don't really have much interest about the past, moving forward as always. I'd like to see how things advance over time :")
I think a rewind is more useful in this case if I am able to correct my mistakes or have a moment back again, I'd like that.
Given the function f (x) =
1/2x^2+ 2x – 5, what is the value of f (10)?
Answer:
answer is 40 :)
Step-by-step explanation:
hope this helps :) have a great day!
IT KEEPS SHOWING SOME LANGUAGE FOR THE DIVISION SYMBOLS
What is the quotient?
4
2
5
다.
0 1
-2
UN
12
35
O
Answer:
-2/5
Step-by-step explanation:
Given the expression
-4/5 ÷ 2
= -4/5 * 1/2
= (-4*1)/(5*2)
= -4/10
= -2/2 * 2/5
-2/5
Hence the required values is -2/5
help me with this please
Answer:
Perimeter= 20 cm
Area = 25 cm^2
Difference between 28cm^2 and 8cm^2= 20cm^2
Step-by-step explanation:
The formula to calculate the perimeter of a square is P= 4 * (the length of any side or "s").
Therefore:
P = 4 * 5cm
P = 20 cm
The formula for calculating the area of a square is A= (length of any side or "s")^2
So:
A= 5cm^2
A= 25cm^2
Remember the units in your answer!
The difference between indicates subtraction, and 28cm^2 and 8 cm^2 are like terms so:
28cm^2 - 8 cm^2 = 20 cm^2
Which of the following represents the factorization of the polynomial function
graphed below? (Assume it has no constant factor.)
O A. y = (x+3)(x+5)
B. y = (x-3)(x +5)
C. y = (x-3)(x-5)
O D. y = (x+3)(x-5)
Answer:
need this anyone got it?
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
I need to find x pls help
explain why it is not possible to charge an electroscope by Touch by touching the cup with a finger
What is the degree of 5x + 3x2 - 4x+1?
3
4
5
6
Step-by-step explanation:
option A
3 IS CORRECT
HOPE IT HELPS
Answer:
3
Step-by-step explanation:
edge 2021
Which is a simplified form of the expression 2(y + 1) + 2(y – 2)?
A. 2y + 1
B. 4y - 2
C. 2y - 1
D. 4y - 3
B. 4y - 2
Hope this helps! :)
Answer:
B. 4y - 2
Step-by-step explanation:
2( y + 1 ) + 2( y - 2 )
= 2y + 2 + 2y - 4
= 2y + 2y + 2 - 4
= 4y - 2
= 4y - 2
By what percent will a fraction increase if its numerator is increased by 60% and its denominator is decreased by 20%?
Answer:
133.33%
Step-by-step explanation:
x/y * k = 1.6x / 1.2y
k = (1.6x / 1.2y) / (x/y)
k = 1.6/1.2
k = 4/3 = 1.3333 = 133.33%
Please help, it’s due tonight. I do have my answer I just need help explaining how it work for any number..
Answer:
Yes it is 10!
Step-by-step explanation:
5+20=25
25x5=125
125+125=250
250-200=50
50/5=10
What amount would yield an interest of $66 in 2 years at 3% p.a.?
4x-3=2x+7 and 2x+6=7x-14
in the diagram below, BD is parallel to XY. what is the value of Y?
Answer:
it's easy the value of y will be 70.
Both are corresponding angles and their sum will be 180
[tex]\\ \sf\longmapsto y+70=180[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto y=180-70[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto y=110°[/tex]
Find the product. I need it quickly
(−3x^2+2)(4x+5)
Answer:
-12x+20
Step-by-step explanation:
Answer:-12x^3 - 15x^2 + 8x + 10
Step-by-step explanation:
Write one digit on each side of 73 to make a four digit multiple or 36. How many different solutions does this problem have? And what are they.
Answer:
73 u have to add any digit either at right or left therefore
73+11=
them multiply by 36
73×36
Addison and multiplication is t a e answer
Answer:
There are two solutions to the problem.
The numbers are 6732 and 2736.
Step-by-step explanation:
36 = 4*9
The four digit number must be divisible by 4 AND by 9.
The last two digits must be divisible by 4. So only 2 and 6 are possible.
X732, X736.
X must be such that the four-digit number is divisible by 9.
7+3+2=12, so a 6 to make the sum of digits = 18, hence divisible by 9. So 6732 is divisible by 36.
7+3+6 = 16, so a 2 to make 2736 whose sum of digits = 18, hence the four digit number is divisible by 9. So 2736 is divisible by 36.
There are two solutions to the problem.
The numbers are 6732 and 2736.
The number of new trees planted is increasing each year. The table shows the
change in number of new trees planted from year to year. How many new
trees will there be in year 5?
Year
Population
1
30,000
2
45,000
3
67,500
a. step one
b.step two
c. step three
d. Keisha did not make a mistake.
Answer:
d. Keisha did not make a mistake
Step-by-step explanation:
3+(-4)-7
3+(-4)+(-7) adding negatives is the same as subtracting
3+(-11) -4 and -7 do make -11
-8 3 and -11 do make -8
So she did it correctly, which means d is the right answer.
:) ur welcome
Find x. Round to the nearest tenth: 29 500 ft
Answer:
437.3ft
Step-by-step explanation:
last of sines
a/sin(A) = b/sin(B) = c/sin(C)
sin(90) = 1
the angle between y and 500ft side is 90-29 = 61 degrees.
so,
x/sin(61) = 500/1 = 500
x = 500 × sin(61) = 437.3ft
In a triangle, value of [tex]x = 437.4[/tex] units (round to nearest tenth) using trigonometric ratio.
What is trigonometric ratio?"Trigonometric ratio is defined as in a right triangle the relation between the ratio of a sides of a triangle and the angle."
Formula used
[tex]sin\theta = \frac{opposite sides}{hypotenuse}[/tex]
[tex]cos\theta = \frac{adjacent sides}{hypotenuse}[/tex]
According to the question,
In a given right triangle ABC,
Hypotenuse [tex]=500 ft[/tex]
Opposite side [tex]= x ft[/tex]
Adjacent side [tex]= y ft[/tex]
As per the diagram drawn,
[tex]\angle BAC+ 29\° = 90\° \\\\\implies \angle BAC = 90\° -29\° \\\\\implies \angle BAC = 61\°[/tex]
Substitute the value in the above trigonometric ratio formula we get,
[tex]sin61\° = \frac{x}{500}\\\\\implies 0.8747 = \frac{x}{500}\\\\\implies x = 500 \ times 0.8747\\\\\implies x = 437.35 ft[/tex]
[tex]\implies x = 435.4 ft[/tex] (round to nearest tenth)
In trigonometric ratio [tex]cos\theta[/tex] we get,
[tex]cos61\° = \frac{y}{500}\\\\\implies 0.4848 = \frac{y}{500}\\\\\implies y= 500 \ times 0.4848\\\\\implies y = 242.2 ft[/tex]
Hence , In a triangle, value of [tex]x = 437.4[/tex] units (round to nearest tenth) using trigonometric ratio.
Learn more about trigonometric ratio here,
https://brainly.com/question/1201366
#SPJ2
Sally invests £8600 at a simple interest rate of 6% per year.
Work out the value of the investment after 3 years.
Answer:
a =10148
Step-by-step explanation:
A = P (1 + rt)
a= 8600(1+0.06*3)
a = 10148
Pre-calc, Which statement correctly uses limits to determine a vertical asymptote of _____ (image attached)
Answer:
Option D
Step-by-step explanation:
Given the function [tex]g(x)=\frac{-7(x-5)^2(x+6)}{(x-5)(x+5)}[/tex], we see that [tex](x-5)[/tex] appears in both the numerator and denominator which cancel out to be [tex]\frac{-7(x-5)(x+6)}{(x+5)}[/tex]. This means that there's a vertical asymptote at [tex]x=-5[/tex] for the denominator to be 0.
Additionally, the limit of the function g(x) as x approaches -5 from the left side is -∞. The limit of the function g(x) as x approaches -5 from the right side is ∞. See the attached graph for a visual of these limits.
In conclusion, option D is correct.
Find m angle PMA +m angle CMT.
.
.
.
The last option: D. 84
Answer:
84
Step-by-step explanation:
m∠CMT=101-54=47
m∠PMA=37, So
m∠PMA+m∠CMT=47+37=84
The sum of the angle ∠PMA + ∠CMT will be 84 so option (D) will be correct.
What is an angle?An angle is a geometry in plane geometry that is created by 2 rays or lines that have an identical terminus.
In other words, the angle is the measurement of the angular distance. For instance, we have a meter and an inch for linear motion, but we don't have a measurement for angular rotation, therefore the angle is helpful in determining angular rotation.
The identical endpoint of the two rays—known as the vertex—is referenced as an angle's sides.
The Angle of description has given below
∠CMT=101-54=47
∠PMA=37, means
∠PMA+∠CMT = 47+37 = 84 hence, 84 will be the correct answer.
For more about the angle
brainly.com/question/13954458
#SPJ2
Help please witch two statements are both ture?
Answer:
The third option is the correct option
By how many % did 100 decrease to 79?
Answer:
21%
Step-by-step explanation:
Since both 100 and 79 is the percentage, you need to find how much has decreased, so you have to subtract.
100-79 = 21
So, 21% was decreased.
i neeed hellppppp plzzz
Answer:
Mean=85.5
Median=82
Mode=82
Range=25
Please would you mind marking me as the brainliest:)
Answer:
Mean: 85
Median: 82
Mode: 82
Range: 25
Step-by-step explanation:
The mean is the average of all of the numbers. You add all of the numbers together and then divide by the total amount of number you have. In this case you have 8 scores. So you add all the scores together, and then divide by 8:
82 + 78 + 82 + 80 + 100 + 96 + 75 + 91 = 684
684/8 = 85.5
So 85 is the mean.
The median is the number that is in the middle of all of the numbers listed. To do this, first list the numbers in order:
75, 78, 80, 82, 82, 91, 96, 100
The two numbers in the middle are both 82. So, 82 is the median.
The mode is the number that appears the most. In this problem, you can see that the number 82 appears twice. So 82 is the mode.
The range is the highest number minus the smallest number. Here, the highest number is 100. The smallest number is 75. So,
100 - 75 = 25
25 is the range.
A farmer stacked hay bales. The volume of each hay bale is 10 2/3 cubic feet. The farmer stacked eight hay bales on top of one another. What is the total height of 1 hay bale? What is the total height of the 8 stacked hay bales? L=1 1/3ft W=4ft
plzzz help asap its for summer school btw
Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
Graphing the points on the number line will spell the word 'LATE'.
However, when graphing the absolute values of the numbers, they will spell the word 'TEAL'.
This is due to using absolute value which makes any value positive.
Ex: |-8| = 8
|-5| = 5